Prezentare generală: motocicleta electrică de off-road Y-VOLT Surge V
Y-VOLT Surge V este o motocicletă electrică de off-road de dimensiuni mari și performanțe ridicate, proiectată pentru riderii care cer accelerație puternică, suspensii cu cursă lungă și capacități solide pentru off-road, pe o platformă ușoară de 97 V. Motorul sincron cu magneți permanenți, cu putere nominală de 15 kW și putere maximă de 35 kW, funcționează împreună cu bateria cu litiu ternar Greenway de 4.32 kWh pentru a furniza putere instantanee, ușor de controlat și un cuplu de până la 700 ft-lbs la roata spate.
Caracteristici principale
- Motor sincron cu magneți permanenți, cu putere nominală de 15 kW și putere maximă de 35 kW (aprox. 48 CP).
- Cuplu la roată de până la 700 ft-lbs, pentru plecări puternice și urcări abrupte.
- Baterie cu litiu ternar Greenway Samsung-50s, de 4.32 kWh și 97.2 V, cu BMS avansat.
- Viteză maximă aproximativă de 68 mph (110 km/h) și accelerație de la 0–60 mph în aproximativ 4 secunde.
- Suspensii FASTACE cu cursă lungă: cursa roții față de 245 mm și cursa roții spate de 300 mm.
- Cadru din aliaj de aluminiu forjat, cu trei grinzi, pentru rezistență și greutate redusă.
- Configurație off-road cu roată față de 19 inchi și roată spate de 18 inchi, echipate cu anvelope CST.
- Frâne hidraulice cu disc și etriere cu patru pistoane, cu discuri de 240 mm față și spate.
- Iluminare integrală cu LED, afișaj multifuncțional inteligent HD și funcții NFC.
Grup motopropulsor și performanțe
Grupul motopropulsor al modelului Surge V este construit în jurul unui motor sincron de mare viteză cu magneți permanenți și al unui sistem de baterie de înaltă tensiune, pentru a asigura o livrare lină și progresivă a puterii pe teren afânat.
- Tip motor: motor sincron cu magneți permanenți (PMSM).
- Putere nominală: 15 kW.
- Putere maximă: 35 kW (aprox. 48 CP).
- Cuplu maxim la roată: 700 ft-lbs.
- Viteză maximă: aproximativ 68 mph (110 km/h).
- Accelerație: 0–60 mph în aproximativ 4 secunde (în funcție de condiții).
- Transmisie primară: reductor pentru transfer eficient al puterii.
- Transmisie secundară: lanț cu pas de 520, cu inele O și 180 zale, optimizat pentru utilizare off-road.
- Moduri de rulare reglabile — Eco, Standard, Sport și Off-road (prin controller și aplicație) — pentru adaptarea livrării puterii și a eficienței.
Această configurație permite accelerații rapide pe porțiuni deschise, performanțe solide la urcare și un răspuns ușor de controlat pe trasee tehnice înguste.
Baterie, autonomie și încărcare
Sistemul de alimentare combină un pachet de baterii compact, de înaltă tensiune, cu un încărcător rapid dedicat, pentru a echilibra autonomia, performanțele și timpul dintre ture.
- Capacitatea bateriei: 4.32 kWh.
- Tensiune nominală: 97.2 V.
- Compoziție: baterie cu litiu ternar Greenway, cu celule Samsung-50s.
- Curent de descărcare continuă: 154.32 A, pentru rulare susținută la putere ridicată.
- Autonomie estimată (datele producătorului, în funcție de teren și condiții): până la aproximativ 150 km în modul Eco, circa 120 km în condiții obișnuite de rulare și aproximativ 80 km în utilizare off-road intensă.
- Timp de încărcare: aproximativ 3 ore de la nivel scăzut până la încărcarea completă, cu încărcătorul dedicat.
- Încărcător: intrare 15 A, 110/240 V, 50/60 Hz; ieșire CC 113.4 V, 15 A.
- Încărcătorul și sistemul de management al bateriei includ protecții pentru controlul încărcării și protejarea celulelor.
Tensiunea ridicată a sistemului susține accelerații puternice, menținând în același timp un curent mai redus decât pe multe platforme de tensiune mai joasă, ceea ce contribuie la eficiență și stabilitate termică.
Șasiu, suspensii și frâne
Ansamblul șasiului pune accent pe stabilitate și control în condiții dificile de off-road, cu un cadru din aluminiu forjat și suspensii cu cursă lungă, reglabile complet.
- Cadru: structură rigidă și ușoară, din aliaj de aluminiu forjat, cu trei grinzi.
- Suspensie față: furcă FASTACE inversată, cu lungime totală de 830 mm, tub exterior de 50 mm și tuburi interioare de 38 mm; cursă de 245 mm, amortizare hidraulică cu reglaj al revenirii și reglaje separate ale compresiei la viteze mari și mici.
- Suspensie spate: amortizor FASTACE cu arc, amortizare hidraulică și cu gaz, cursă a amortizorului de 85 mm, care asigură o cursă a roții spate de 300 mm; reglabil pentru compresie și revenire.
- Unghiul coloanei de direcție: 27.3°, pentru un echilibru între stabilitatea în linie dreaptă și agilitatea în viraje.
- Frână față: etrier cu 4 pistoane și disc hidraulic de 240 mm, pentru frânare puternică și progresivă.
- Frână spate: etrier cu 4 pistoane și disc hidraulic de 240 mm, pentru control constant al frânării la coborâre.
Această configurație de suspensie și frâne este potrivită pentru ture pe trasee de tip enduro, singletrack tehnic, freeride, antrenamente și utilizare recreațională off-road, unde controlul, susținerea și rezistența la fading sunt importante.
Roți, anvelope și transmisie
Configurația roților și a transmisiei se bazează pe formatul off-road popular 19/18, oferind o gamă largă de anvelope și un comportament familiar.
- Anvelopă față: 80/100-19 49M TT NHS CST.
- Anvelopă spate: 100/90-18 56M TT NHS CST.
- Dimensiunea roților: față 19 țoli, spate 18 țoli, potrivite pentru anvelope de off-road și trail.
- Lanț: pas 520, 180 zale, cu inele O, ales special pentru condiții off-road.
- Transmisie primară: cutie de viteze, care optimizează transmiterea cuplului de la motor la roata spate.
- Transmisie secundară: transmisie finală pe lanț, pentru durabilitate și schimbarea facilă a rapoartelor.
Electronică, comenzi și sisteme de siguranță
Surge V integrează componente electronice moderne și senzori de siguranță pentru a-l ajuta pe rider și a-i oferi informații clare în timpul mersului.
- Iluminare: far integral LED, cu fază lungă și fază scurtă, pentru vizibilitate mai bună în condiții de lumină slabă.
- Afișaj: display inteligent multifuncțional HD, care oferă dintr-o privire informațiile esențiale despre deplasare și sistem.
- Interfață de comunicație: porturi RS-485 + CAN pentru comunicația cu sistemul și diagnoză.
- Senzor de cădere: da, detectează înclinarea excesivă sau căderea și reacționează corespunzător la nivelul sistemului.
- Senzor pentru cricul lateral: da, monitorizează poziția cricului lateral.
- Mod de rulare pe timp de noapte: mod dedicat pentru vizibilitate și funcționare pe timp de noapte.
- NFC: funcționalitate NFC integrată pentru funcții moderne de acces și control.
- Aplicație companion (planificată): funcții precum localizarea motocicletei prin GPS, urmărirea traseului/parcursului și personalizarea parametrilor, conform informațiilor producătorului.
Ergonomie și dimensiuni
Geometria și poziția riderului sunt optimizate pentru o poziție agresivă a corpului în off-road, menținând totodată confortul în ture mai lungi pe traseu.
- Dimensiuni totale (L × l × h): 2000 × 830 × 1170 mm.
- Lungime totală: 2030 mm (79.9 in).
- Înălțime: 1170 mm (46.1 in).
- Ampatament: 1380 mm (54.3 in).
- Gardă la sol: 310 mm (12.2 in), pentru a trece mai ușor peste obstacole și șleauri.
- Lățimea ghidonului: 830 mm (32.7 in), pentru pârghie și control.
- Înălțimea șeii: 900 mm (35.4 in), tipică motocicletelor enduro de dimensiuni normale.
- Greutate cu bateria: aproximativ 204 lbs.
- Sarcină maximă: aproximativ 265 lbs.
- Interval de vârstă recomandat pentru rider: 18–55 ani, conform recomandărilor producătorului.
- Ghidon: bară din aliaj de aluminiu, φ28.6 × φ22.1 × 810 mm.
Utilizări tipice
Y-VOLT Surge V este potrivită pentru o gamă largă de utilizări off-road în care sunt de dorit funcționarea silențioasă, transmiterea rapidă a cuplului și întreținerea de rutină minimă a motorului.
- Ture trail și enduro pe teren variat, în pădure, deșert sau munte.
- Antrenamente de motocross și freeride, unde accelerația puternică și frânarea sunt importante.
- Trasee singletrack tehnice, urcări abrupte și porțiuni stâncoase care necesită control precis la viteze reduse.
- Sesiuni de antrenament și perfecționare a abilităților, în care este utilă o livrare constantă și repetabilă a puterii.
- Explorări recreative off-road în zone în care sunt preferate nivelul redus de zgomot și lipsa emisiilor la evacuare.
Rezumatul specificațiilor tehnice
| Model | Y-VOLT motocicletă electrică de off-road Surge V |
|---|
| Tipul motorului | Motor sincron cu magneți permanenți |
|---|
| Putere nominală / maximă | 15 kW nominală, 35 kW maximă (aprox. 48 CP) |
|---|
| Cuplu maxim la roată | 700 ft-lbs (roata spate) |
|---|
| Baterie | 4.32 kWh, 97.2 V, litiu ternar Greenway, celule Samsung-50s |
|---|
| Curent de descărcare continuă | 154.32 A |
|---|
| Încărcător | 15 A, 110/240 V, 50/60 Hz; ieșire DC 113.4 V, 15 A |
|---|
| Timp de încărcare | Aprox. 3 ore |
|---|
| Cadru | Cadru din aliaj de aluminiu forjat, cu trei grinzi |
|---|
| Suspensie față | Furcă USD FASTACE, cursă 245 mm, reglaj complet al revenirii și al compresiei la viteze mari și mici |
|---|
| Suspensie spate | Amortizor FASTACE cu arc elicoidal, cursa roții spate 300 mm, compresie și revenire reglabile |
|---|
| Frână față | Etrier hidraulic cu 4 pistoane, disc de 240 mm |
|---|
| Frână spate | Etrier hidraulic cu 4 pistoane, disc de 240 mm |
|---|
| Anvelopă față | 80/100-19 49M TT NHS CST |
|---|
| Anvelopă spate | 100/90-18 56M TT NHS CST |
|---|
| Transmisie | Primară: cutie de viteze; secundară: lanț (pas 520, cu 180 zale, cu O-ring) |
|---|
| Unghi de fugă | 27.3° |
|---|
| Dimensiuni (L × l × î) | 2000 × 830 × 1170 mm |
|---|
| Ampatament | 1380 mm |
|---|
| Gardă la sol | 310 mm |
|---|
| Înălțimea șeii | 900 mm |
|---|
| Greutate (cu baterie) | Aprox. 204 lbs |
|---|
| Sarcină maximă | Aprox. 265 lbs |
|---|
| Iluminare | Far full LED, cu fază lungă și fază scurtă |
|---|
| Afișaj | Afișaj inteligent multifuncțional HD |
|---|
| Senzori | Senzor de răsturnare, senzor de cric lateral, mod de rulare pe timp de noapte |
|---|
| Port de comunicație | RS-485 + CAN |
|---|
| Dotări suplimentare | Funcții NFC; poziționare GPS, urmărirea traseului și personalizarea parametrilor prin aplicație (în funcție de funcțiile acceptate) |
|---|